.
.
Eldorado (1974)
Datum vydání: USA - 9/1974, UK - 11/1974
Nahráno v:
 
Vydané singly: Can't Get It Out Of My HeadSP "Can't Get It Out Of My Head."
Seznam skladeb:
1. Eldorado Overture
2. Can't Get It Out Of My Head
3. Boy Blue
4. Laredo Tornado
5. Poorboy (The Greenwood)
6. Mister Kingdom
7. Nobody's Child
8. Illusions In G Major
9. Eldorado
10. Eldorado- Finale

Obsazení:

Jeff Lynne - vocals, guitar
Bev Bevan - drums, percussion
Richard Tandy - harmonium and vocal harmonies
Mike Edwards - cello
Michael D'Albuguergue - bass and vocal harmonies,  Moog, piano, guitar
Mik Kaminski - violin
Hugh McDowell - cello
Luis Clark - arranger, conductor, synthesiser player


       
        Album bylo vydáno v USA v září 1974. Jeho nahrávání provázela značná nervozita a velmi zvýšené
muzikantské úsilí při nahrávacích frekvencích. A to je možná jeden zdůvodů, proč je Eldorado všemi kritiky označováno  jako jedno z nejlepších albumů skupiny ELO. Vyznačuje se velmi velkou kompaktností a obsahuje všechny prvky, které by měly náležet dobrým nahrávkám - koncept alba, srozumitelnou hudbu, nápadité aranže a texty, které vás nutí přemýšlet. Nahrávací frekvence trvaly pouze dva týdny!!!!! Když vezmeme do úvahy účast velkého symfonického orchestru, za řízení Luise Clarka, tak je to obdivuhodný výkon. Album bylo vydano v UK firmou Warner Brtohers (americké vydavatelství) a je jednou ze tří desek, které vyšly na tomto labelu.
Některé zdroje tvrdí, že basovou kytaru na tomto albu nahrál sám Jeff Lynne. Údaje z obalů tehdy vydaných LP o tom však nehovoří.
      
         Mnoho vzrušených diskuzí bylo v sedmdesátých let v USA  vedeno o tom, že album obsahuje zprávy (poselství), které
jsou nahrány na desce pozpátku. Na nahrávkách měly tak být údajně zakódovány náznaky o  spolupráci s dáblem a používání zbraní k ozbrojeným přepadům obchodů s lihovinami. Jeff lynne byl těmito narčeními otřesen a chybělo jen velmi málo k tomu, aby¨bylo zahájeno jeho soudní stíhání. Více o těchto tajných poselstvích se dočtete v rubrice různé na tomto webu.
       
I když se písnička Can't Get It Out Of My Head v současné době řadí ke klasice skupiny ELO, v době svého vydání
neměla v UK příliš velkou podporu, což vedlo k jejímu špatnému umístění v hitparádových žebříčcích. Opačná situace nastala v USA. Can't Get It Out Of My Head vystoupala až do TOP 10 a pomohla tak albu Eldorado k umístění v TOP 20. Skupina Elo se pak na dlouhou v tomto žebříčku popularity v USA udržela.
 
Can't Get It Out Of My Head a  Boy Blue byly vydána jako singly v Americe v editovaných verziích. CGIOOMH byla sestříhana na 3:06 ( (z 4:22), Boy Blue na 3:15 (z 5:19). Jak je vidět, rozhlasové stanice a posluchači nebyli na dlouhé kompozice v té době ještě zcela připraveni.
 
        Deska Eldorado byla v devadesátých letech remasterována a byla vydána firmou Jett v rámci Gold DiscSerie
a stala sběratelskou raritou.

       V roce 2001 bylo album opět vydáno v remasterované podobě firmou EMI. Nahrávka byla digitálně vyčištěna a i když od vzniku alba uběhlo téměř 3O let, zvuk je stále brilantní. K albu byly přídány dvě bonusové písničky. První z nich je demo s názvem Dark City (nazýváno taktéž jako ranná verze Laredo tornado)  a druhý bonus je Eldorado Instrumental Medley (obsahuje mix skladeb (Eldorado Overture, Can't Get It Out Of My Head, Loredo Tornado, Nobody's Child, Eldorado and  the finale).

Home - http://jeff.webzdarma.cz